Konec roku mezi sopkami na Kanárských ostrovech

4. 01. 2019 9:44:45
Koncem roku jsem vyměnila sníh za písek a lávové kameny, u nás také sníh nebyl, vánoční shon za trochu větru, ale i sluníčko. Odletěla jsem na jeden z Kanárských ostrovů, na sopečný ostrov Lanzarote, kde stále dřímá činný vulkán.

Náš let trval něco kolem 4,5 hodiny a po odpoledním příletu na Lanzarote byla teplota vzduchu 22°C ve stínu. Hotel byl jen kousek od letiště a to bylo vše, co jsme si včetně výborné stravy přes cestovní kancelář objednali. Další program byl jen a jen v naší moci. Vždy víme kam jedeme a co chceme vidět, tak jsme ho měli připravený již z domova od počítače, včetně autobusového spoje po ostrově.

Kanárské ostrovy jsou součástí Španělského království. Souostroví leží v Atlantském oceánu, tvoří jej celkem 7 hlavních ostrovů – Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura, La Palma, La Gomera a El Hierro, a každý je úplně jiný. O Gran Canarii a Fuerteventuře jsem již psala. Dost často se pletou s Baleárskými ostrovy. Oproti středoevropskému času byl na Kanárských ostrovech časový posun -1 hodina. Úředním jazykem je španělština a měnou EURO.

Čtvrtý největší a k nám nejbližší ostrov souostroví, Lanzarote, je nazýván "Sopečným ostrovem". O jeho podobu se zasloužily sopečné erupce v letech 1730 až 1824. I v dnešní době pod ostrovem stále dřímá činný vulkán. Najdeme zde velké množství vinic, protože černá vulkanická půda a způsob pěstování jí opravdu svědčí. Na ostrově je také celkem 87 pláží se světlým, světle hnědým nebo černým pískem. Teplota oceánu není ani v létě jako v Egyptě, je pro otužilé, ale o to příjemnější byl návrat z vody. Pro méně odvážné byl u hotelu vyhřívaný bazén. Díky nejslavnějšímu místnímu rodákovi Césaru Manrique je ostrov obohacen a vyzdoben jeho moderními uměleckými díly. Má také zásluhu na tom, že se na ostrově tyčí pouze jediná mohutná výšková budova. Většina budov je několikapatrových a domky místních připomínají spíše bílé krabice, většinou s modrými a zelenými okny a dveřmi.

A jaký byl náš program a co mne zaujalo, se dovíte z přiložených fotografií s textem.

Náš třípatrový hotel s výhledem na Atlantik byl v blízkosti letiště. Letadla začínala létat kolem sedmé hodiny ranní, přes den nevadila a v noci byl klid.

Místní silnice jsou kvalitní a autobusová doprava v častých intervalech spolehlivá.

Autobusem jsme zajeli do hlavního města Arrecife, kde se tyčí již zmíněná jediná výšková budova na ostrově. Zpět jsme došli až k našemu hotelu pěšky. Celkem jsme za týden našeho pobytu po ostrově nachodili kolem 60 kilometrů.

Národní park Timanfaya a její symbol - ohnivý ďábel. Park je přísně chráněný a mezi krátery se dalo jen projíždět. Viděli jsme také na vlastní oči, co ještě v zemi dříme.

Na severu ostrova nás z městečka Orzola převezla loď Biosfera Express na malý ostrůvek La Graciosa. Pluli jsme i s pohřebními věnci, ale bezpečně přistáli v přístavu vesničky Caleta del Sebo. Na ostrově je ještě jen jedna vesnička - Pedro Barba. Naše malá túra vedla mezi sopkami a podél zlověstně rozbouřeného Atlantiku.

Na jihu ostrova v Playa Blance jsem nejprve nevěřila, že nejsou kameny přilepené, ale opravdu nebyly. Na vlastní oči nám to předvedl sám autor.

V městečku Teguise, které leží pod velkým kráterem a nad kterým se tyčí pirátská pevnost Castillo de Santa Barbara, se v neděli konaly místní trhy. Daleké vrcholky národního parku mi hodně připomínaly České středohoří.

Zrovna byl čas vánoční a my mohli oslavit hned Vánoce dvoje, české 24.12. a španělské 25.12. Hotely i ulice zdobily nejen mohutné kaktusy, ale i vánoční stromky a hvězdy, které jsou oblíbené také u nás. Jednu u nás zakoupenou hvězdu od loňských Vánoc mám doma a dokonce mi i zčervenala.

Tolik zámečků lásky, které jsem viděla na pobřežní promenádě v Puerto del Carmen, jsem ještě nikde neviděla. Toto je jen část.

Naposledy jsme se vykoupali a otužili, voda v Atlantiku není totiž moc teplá ani přes léto, a za pár hodin odletěli zpět domů.

Za případnou karmu zase děkuji a přeji krásný nový rok 2019.

Autorka všech fotografií: Jiřina Votavová

Další dva moje blogy z Kanárských ostrovů:

http://jirinavotavova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=644394

http://jirinavotavova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=635924

Autor: Jiřina Votavová | pátek 4.1.2019 9:44 | karma článku: 20.75 | přečteno: 286x

Další články blogera

Jiřina Votavová

Cestou necestou v roce 2018

Podívejte se, kde jsem letos chodila, co jsem tam viděla a co mě potěšilo, koho jsem potkala a vyfotila... U nás i za hranicemi, v přírodě i ve městě. Boty k perexu nejsou moje, jen jsem si je vypůjčila na cestu.

5.12.2018 v 9:16 | Karma článku: 22.99 | Přečteno: 334 |

Jiřina Votavová

Krušné hory nejsou krušné

Hlavně na podzim, kdy hrají všemi barvami. Ani se nechce věřit, že si je příroda umí vymalovat úplně sama. Od Kraslic po Děčín je můžeme navštívit v kteroukoliv roční dobu a nebudeme zklamáni. Ale podzim je pro mne nejkrásnější.

8.11.2018 v 20:09 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 447 |

Jiřina Votavová

Jak jsem hledala a fotila podzim...

... v Krušných horách u kostela, na hřbitově, u rybníka a na jeho hladině, v nedalekém lese a na louce, v parku, na zahradě... Proč si kazit život zbytečnými starostmi a raději se nepotěšit podzimem? Jeho krásy jsou tu pro nás.

13.10.2018 v 21:34 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 409 |

Další články z rubriky Cestování

Vladimír Hauk

Barevný slum milionářů z chatrčí

Indonéský Malang je druhým největším městem východní Jávy. Jodipan, malá čtvrť barevných domečků u řeky, leží přímo v centru. Špinavý a páchnoucí slum se proměnil v místo, které žádný návštěvník města nemůže minout. Proč?

18.1.2019 v 13:15 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 309 | Diskuse

Petr Novák

Anglie a Irsko autem ještě za EU v r.2018 - I.část

Každá dovolenková cesta, i ta v roce 2018 do Anglie, na ostrov Man, do Skotska, do Severního Irska a Irské republiky, začíná teoretickou a praktickou přípravou na cestu. O té je první část článku.

18.1.2019 v 10:55 | Karma článku: 7.37 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jan Sochor

Toulky Toulavou: Bechyně - perla v bílém

Sluníčka a sněhu dohromady jsme si u nás v kraji od Tábora až k nám... letos zatím moc neužili. Když se to tedy konečně sešlo, neváhal jsem, vzal foťák a hurá na výlet. Ale kam? První volba padla na Bechyni.

18.1.2019 v 10:54 | Karma článku: 16.44 | Přečteno: 441 | Diskuse

Zuzana Palečková

Gabon 13 - Smutek u Pygmejů

V Čechách předpokládám, že někam jedu a také tam dojedu ve stejném dopravním prostředku. V Gabonu jsem zjistila, že tomu tak nemusí být vždy. A co? Však ono to nějak dopadne!

18.1.2019 v 2:28 | Karma článku: 12.34 | Přečteno: 363 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Singapur

Singapur je skutečně poněkud netradiční branou vstupu do JV Asie, ale zároveň pro mě dobrým mezistupněm mezi Kanadou a "tou pravou Asií", kam se postupně chystám přejet.

17.1.2019 v 10:00 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 446

"Můj současný život je jedna velká dovolená. Plno věcí již nemusím a všechno zatím ještě mohu. Ráda cestuji, chodím a fotím, abych měla jednou na co vzpomínat."

 

 

Najdete na iDNES.cz